Wycieczki rowerowe dla Wszystkich

Bezpłatne, dla wszystkich chętnych niedzielne wycieczki rowerowe ruszają w Łodzi z ul. Nowomiejskiej spod Zegara Słonecznego w Parku Staromiejskim (tzw. Park Śledzia)  Zbiórka uczestników o godzinie 9.00

KALENDARZ WYCIECZEK zobacz >> ]

Spotkania klubowe

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych działalnością ŁKTK oraz planujących wstąpić do Klubu na nasze spotkania . Spotkania klubowe odbywają się w każdy nieświąteczny czwartek miesiąca w siedzibie PTTK Łódź ul. Wigury 12A o godz. 17.00  [ zobacz >> ]

Relacje z imprez

Zapraszamy na relacje z imprez turystycznych: wycieczki rowerowe po Łodzi i łódzkim regionie, wycieczki rowerowe po Polsce, Europie i świecie, zloty i rajdy rowerowe ogólnopolskie i europejskie, itp. ...

[ zobacz >> ]

 

Wycieczka niedzielna 6.10.2013 r. - relacja

 W słoneczny, acz chłodny poranek, grupa kilkunastu rowerzystów wyruszyła na trasę niedzielnej wycieczki. Przez las Łagiewnicki, mieniący się kolorami słonecznej jesieni, duktami, ścieżkami pokrytymi cienkim kobiercem opadłych liści, wyjechaliśmy na trasę: Dobra - Swędów - Koźle - Bratoszewice - Niesułków - Lipka - Stare Skoszewy - Byszewy - Nowosolna.
W trakcie wycieczki zwiedziliśmy dwa neogotyckie kościoły Mariawitów z pocz. XX w. w miejscowościach Dobrej i Lipce.
Kościółki drewniane o uroczym wnętrzu, z XVIII w. w Koźlu p.w. św. Szczepana /1752/ oraz w Niesułkowie p.w. św. Wojciecha. Obie świątynie konstrukcji zrębowej, oszalowane, pokryte gontem. [ dalej >>]

Nawiedziliśmy również w Koźlu cmentarz wojenny żołnierzy polskich Armii "Poznań", poległych 11-13 września 1939 r.
Dalszym celem naszej wycieczki była miejscowość Bratoszewice z kościołem murowanym późnogotyckim, przebudowanym w latach 1898 - 1901. W tejże miejscowości zwiedziliśmy pałac Rzewuskich / w opłakanym stanie/, z pocz. XX w. w stylu francuskiego renesansu. Położony w pięknym pałacowym parku z przełomu XIX i XX w. z dwoma stawami, z drzewami - pomniki przyrody oraz uroczymi alejami lipowymi i kasztanowymi.


W Starych Skoszewach nawiedziliśmy cmentarz, zatrzymaliśmy się przy mogile rodu Plichtów, byłych właścicieli okolicznych miejscowości oraz przy mogile ofiar walk religijnych w 1906 roku. Nawiedziliśmy również Sanktuarium Matki Boskiej Skoszewskiej.
Ostatnim punktem naszego dość bogatego programu wycieczki, była miejscowość Byszewy, a właściwie dwór klasycystyczny z XIX w, wzniesiony przez Teodora Plichtę. Odbudowany /trwają jeszcze prace wewnątrz dworu/ po pożarze, który wybuchł w styczniu 2009 roku. W dworze w latach 1911-1913 przebywał Jarosław Iwaszkiewicz jako korepetytor oraz wielokrotnie, do roku 1931 jako przyjaciel domu.
Zatrzymaliśmy się również w zaniedbanym parku podworskim, pod dębem "Jarosław", o ponad sześciometrowym obwodzie, niestety, wewnątrz całkowicie spruchniały.
Ponieważ trasa wycieczki biegła po północnej stronie naszego miasta, to oprócz zwiedzanych powyżej obiektów, mogliśmy obserwować całą infrastrukturę wybudowaną oraz w trakcie budowy, węzła autostrad A1 i A2.
Przy ciepłej, słonecznej pogodzie, w blaskach złotej jesieni, w dobrych nastrojach, oficjalne zakończenie wycieczki nastąpiło na przedmieściach Łodzi, w m. Nowosolna.


Zdjęcia z wycieczki, koleżanka Ewa Barańska.
Wycieczkę prowadził oraz zrelacjonował Wiesiek Grabowski.

www.lktk.pl