Wycieczki rowerowe dla Wszystkich

Bezpłatne, dla wszystkich chętnych niedzielne wycieczki rowerowe ruszają w Łodzi z ul. Nowomiejskiej spod Zegara Słonecznego w Parku Staromiejskim (tzw. Park Śledzia)  Zbiórka uczestników o godzinie 9.00

KALENDARZ WYCIECZEK zobacz >> ]

Spotkania klubowe

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych działalnością ŁKTK oraz planujących wstąpić do Klubu na nasze spotkania . Spotkania klubowe odbywają się w każdy nieświąteczny czwartek miesiąca w siedzibie PTTK Łódź ul. Wigury 12A o godz. 17.00  [ zobacz >> ]

Relacje z imprez

Zapraszamy na relacje z imprez turystycznych: wycieczki rowerowe po Łodzi i łódzkim regionie, wycieczki rowerowe po Polsce, Europie i świecie, zloty i rajdy rowerowe ogólnopolskie i europejskie, itp. ...

[ zobacz >> ]

 

RELACJA z rajdu rowerowego po Ziemi Serockiej - 19/21 sierpnia 2022

Dzień 1. Pociąg TLK "Pobrzeże" przywiózł nas do Legionowa. Rowery dotarły samochodem z przyczepą.
Po rozpakowaniu ruszyliśmy na trasę Legionowo-Dębe. Pierwszy przystanek to stopień wodny na rzece Narew w Dębem (Elektrownia wodna). Dalej droga wiodła do Izbicy. Tam we wsi zobaczyliśmy kapliczki z połowy XX wieku. Następna wieś na trasie to Jachranka gdzie obejrzeliśmy kapliczkę z 1923 roku z napisem "Od głodu ognia i wojny zachowaj nas panie"Potem przystanek w Karolinie przy pomniku przyrody nieożywionej głazie narzutowym granicie Rapakiwi. Jeszcze ok. 20 minut jazdy i dojeżdżamy do Serocka. Ogladamy rynek z ratuszem, w "Kuchni Polskiej" jemy obiad, zwiedzamy kompleks rekreacyjny oraz molo nad brzegiem jeziora zegrzyńskiego i po odpoczynku wracamy na nocleg do Jadwisina.

 

*** aby przejść do dalszej treści relacji naciśnij poniżej przycisk "czytaj dalej" lub tytuł posta na górnej belce

Dzień 2.
Jedziemy zwiedzić rezerwaty  Wąwóz Szaniawskiego, Jadwisin, dworek rodziny Szaniawskich (ruina) i docieramy do Serocka. Tam na przystani wsiadamy na statek m/s Albatros i udajemy się w rejs po jeziorze zegrzyńskim. Z pokładu statku podziwiamy brzegi jeziora z okazałymi willami, oraz przepływające obok nas żaglówki i motorówki. Po powrocie wsiadamy na rowery i przez most na Narwi jedziemy do Łachy i dalej nad rzekę Bug do Kani Polskiej. Tam oglądamy kapliczkę z 1889 roku. Następnie duktem leśnym oraz kamienną drogą (prawdziwe kocie łby ok. 3 km) przez Gąsiorowo do Łachy i dalej przez Serock do Borowej Góry. Tutaj zwiedzamy zabudowania obserwatorium astronomicznego z początku lat 30-tych XX wieku obecnie obserwatorium geodezyjno-geofizyczne Instytutu Geodezji i Kartografii w Warszawie. Po zwiedzeniu wracamy na nocleg do Jadwisina.

Dzień 3.
Po pożegnaniu się z gospodarzami obiektu noclegowego ruszamy do Zegrza. Oglądamy budynek kasyna z 1903-1904 roku Hotel garnizonowy 1938-39 roku. Składamy wizytę w koszarach Dowództwa Wojsk Terytorialnych, lecz pieczątki  nie zdobyliśmy. Jedziemy przez most na Narwi do pałacu Krasińskich od 1862 r. Radziwiłłów z XIX w (obecnie hotel). Przechadzamy się po parku dworskim oglądając dorodne tuje i dęby oraz brzeg jeziora zegrzyńskiego. Dalej jedziemy do Nieporętu. W McDonaldzie pijemy południową kawę, w porcie jachtowym Wodnik podziwiamy jachty i żaglówki, zerkamy po raz ostatni na taflę jeziora zegrzyńskiego. Z Nieporętu żółtym szlakiem rowerowym jedziemy do Legionowa. W Legionowie zwiedzamy Muzeum historyczne filia "Piaski". Potem jedziemy na dworzec kolejowy, ładujemy rowery na przyczepę a sami w drogę do domu jedziemy pociągiem. Choć Łódź przywitała nas  deszczem to wśród 9 uczestników rajdu nie widać było niezadowolenia z wyprawy.
P.S. Serdecznie dziękuję za udział w rajdzie wszystkim uczestnikom. Specjalne podziękowania składam kol. Sylwkowi za organizację transportu rowerów  kol. Markowi, Konradowi, Wiesi za pomoc logistyczną. Zachęcamy członków klubu do odwiedzenia tej pięknej krainy zlewni wód rzek Bugu, Narwi i Wisły. W trakcie rajdu zdobyliśmy odznakę krajoznawczą PTTK "Ziemia Serocka".
Opis rajdu i foto Jacek S.

 

A tak rajd wspomina jedna z uczestniczek - Mirka ...

W terminie 19-21 sierpnia 2022 r. po zdobycie Odznaki Krajoznawczej PTTK ,,Ziemia Serocka" z naszego ŁKTK pojechaliśmy w 9 osób.

 
W tym czasie, spełniając regulaminowe punkty odwiedziliśmy wiele miejscowości, m.in. Dębe, Izbicę, Jachrankę, Karolino, Serock, Łachę, Kanię Polską, Gąsiorowo, Zegrze, Jadwisin i in. Zwiedziliśmy ciekawe miejsca, czyli dwory, pałace, kościoły, kapliczki, cmentarze, obeliski, rezerwaty przyrody. Podczas pobytu na terenie Obserwatorium Geodezyjno-Geograficznego w Borowej Górze dowiedzieliśmy się, że stojąca tam wieża widokowa z 1936 r. jest posadowiona w geograficznym środku Europy. W Jadwisinie, gdzie mieliśmy swoją BAZĘ w Gospodarstwie Agroturystycznym państwa Chrzanowskich bardzo ciekawym okazał się Wąwóz i ruiny dworku Jerzego Szaniawskiego. Radośnie spędziliśmy godzinę podczas rejsu statkiem po Jeziorze Zegrzyńskim. Przyjemnie było nam się integrować przy ciekawych opowieściach, rajdowych wspomnieniach, dowcipach, spożywając wiejski chleb ze smalcem i małosolnymi ogórkami produkcji Marzenki i Wiesi.
 
Możemy stwierdzić, że wszystko było wspaniałe, warto było zdobyć tę Odznakę, jednocześnie spędzając wesoło czas na to przeznaczony.
 
Tekst MCh

www.lktk.pl