RELACJA - z Majówki w Świętokrzyskim- od 2025-04-26 do 2025-05-03
W dniach 26 kwiecień - 3 maj odbył się Rajd Kielce i okolice. Uczestnicy na miejsce zbiórki Hotel Stadion w Kielcach zjeżdżali się różnymi środkami transportu: samochodami, pociągiem, rowerami. Plan rajdu opierał o zabytki Kielc i
okolic podzielone na Staropolski Okręg Przemysłowy, architektura drewniana, miejsca związane z działalnością mjr. Henryka Dobrzańskiego ,,Hubala'', zabytki Gór Świętokrzyskich i historii Kielc.
W sobotę 26.04 po zakwaterowaniu się większości grupy, wyruszyliśmy.....
^^^ po więcej zdjęć kliknij w powyższe zdjęcie
*** aby przejść do dalszej treści relacji naciśnij poniżej przycisk "Czytaj dalej" lub tytuł posta
......zwiedzać miasto: wzgórze zamkowe z Muzeum w Pałacu Biskupim i Bazyliką, Starówkę, Plac Wolności z Muzeum Zabawek, deptak ul. Sienkiewicza, wzgórze Karczówka z klasztorem bernardynów, rezerwat Kadzielnia, drewniany kościół i drewniane kapliczki dookoła miasta. W niedzielę 27.04 wyruszyliśmy zwiedzać Jaskinię Raj, Podzamcze Chęcińskie z zespołem parkowo pałacowym, Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni a na powrocie zwiedzaliśmy zabytki Staropolskiego Okręgu Przemysłowego w Wolicy i Morawicy.
W poniedziałek 28.04 udaliśmy się przez Leszczyny, Krajno, Kakonin z drewnianą zagrodą wiejską, do klasztoru na Świętym Krzyżu na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego gdzie zwiedzaliśmy klasztor, wieżę widokową, głazowisko. W drogę powrotną udaliśmy się przez Bieliny, Górno, Cedzynę.
We wtorek 29.04 wyruszyliśmy przez Wolę Kopcową z drewnianą kaplicą, Ciekoty z drewnianym dworkiem Stefana Żeromskiego, Bodzentyn z ruinami pałacu biskupiego i drewnianą zagrodą do Świętej Katarzyny gdzie zwiedziliśmy Muzeum Minerałów, zespół klasztorny, i szczyt Łysica. W drogę powrotną udaliśmy się przez Krajno i Leszczyny.
W środę 30.04 wyruszyliśmy przez Miedzianą Górę, Tumlin z wałami Góry Grodowej, Umer, Ćmińsk z kamiennym kościołem, Bobrze z ruinami wielkiego pieca i do Oblęgorka gdzie zwiedzaliśmy dworek Henryka Sienkiewicza. W drogę powrotną udaliśmy się przez Bugaj, Podzamcze Piekoszewskie z ruinami pałacu Tarłów, Jaworznię z ruinami pieca wapiennego.
W czwartek 1.05 udaliśmy się do Zagnańska pod Dąb Bartek i do Samsonowa pod ruiny zakładu wielkopiecowego. Następnie udaliśmy się na teren Suchedniowsko-Oblęgorskiego Parku Krajobrazowego w rejon działań ,,Hubala'' m.in Szałas, rezerwat Świnia Góra. Droga powrotna wiodła przez Osieczno, Zaleziankę, Kajetanów. To był jedyny dzień wśród drzew z drogami leśnymi i gruntowymi.
W piątek 2.05 udaliśmy się na cały dzień do Chęcin, gdzie oprócz zamku zwiedziliśmy też miasteczko z kilkoma muzeami. Po powrocie chętni zwiedzali jeszcze Kielce. Na koniec dnia odbyło się uroczyste zakończenie rajdu.
W sobotę 3.05 wszyscy udali się w drogę powrotną do Łodzi.
Podsumowanie. Rajd mimo dobrej pogody był bardzo trudny i wymagający dużych umiejętności w podjeżdżaniu i zjeżdżaniu z górek nie raz o dużych kątach nachylenia. Przez cały tydzień walczyliśmy z wiatrem który skutecznie utrudniał nam jazdę. Zjazdy z górek momentami przekraczały dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym. Nie obyło się bez kilku otarć i upadków ale na szczęście bez uszczerbków na zdrowiu. Dużym utrudnieniem były wyjazdy i wjazdy do Kielc przez otaczające miasto drogi szybkiego ruchu i obwodnice. Mimo tych trudnych warunków grupa poradziła sobie bardzo dobrze. Oprócz prowadzącego dużo pracy mieli też fotograf i zamykający. Dzięki kwatermistrzowi warunki noclegowe mieliśmy bardzo dobre. Obsługa Hotelu była bardzo miła, udostępniła nam swój służbowy aneks kuchenny i wewnątrz hotelowy wirydarz na rowery. Wieczorami odbywały się odprawy, pogawędki i wspomnienia z dawnych rajdów w rejonie Kielc. Wycieczki startowały o godzinie 8.00 i miały dystans od 50 do 80 km. Dziękuję wszystkim za wytrwałość i zaangażowanie w tak trudnym terenowo rajdzie.
Opracowanie tras i prowadzenie na trasach oraz relacja : Michał Sz.
Foto :Ewa B.
- Blog
- 309 odsłon
www.lktk.pl