Wycieczki rowerowe dla Wszystkich

Bezpłatne, dla wszystkich chętnych niedzielne wycieczki rowerowe ruszają w Łodzi z ul. Nowomiejskiej spod Zegara Słonecznego w Parku Staromiejskim (tzw. Park Śledzia)  Zbiórka uczestników o godzinie 9.00

KALENDARZ WYCIECZEK zobacz >> ]

Spotkania klubowe

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych działalnością ŁKTK oraz planujących wstąpić do Klubu na nasze spotkania . Spotkania klubowe odbywają się w każdy nieświąteczny czwartek miesiąca w siedzibie PTTK Łódź ul. Wigury 12A o godz. 17.00  [ zobacz >> ]

Relacje z imprez

Zapraszamy na relacje z imprez turystycznych: wycieczki rowerowe po Łodzi i łódzkim regionie, wycieczki rowerowe po Polsce, Europie i świecie, zloty i rajdy rowerowe ogólnopolskie i europejskie, itp. ...

[ zobacz >> ]

 

RELACJA - z klubowej wycieczki rowerowej " Z Jackiem na Koniec Świata"- 5 lipca 2025 (sobota)

"Łódzcy rowerzyści byli na rowerach w wielu miejscach, ale nie każdy z nas był na KOŃCU ŚWIATA. Nastała, więc pora żebyśmy i tam dotarli.
W sobotę, 5 lipca, nasz klubowy kolega Jacek zorganizował wyprawę na Koniec Świata.
Ponieważ to dość daleko od Łodzi, najpierw pojechaliśmy pociągiem do Sieradza. Zanim jednak dotarliśmy do celu podróży, po drodze było kilka ciekawych miejsc, które odwiedziliśmy.
W miejscowości Charłupia Wielka podjechaliśmy pod kościół z 1797 roku. Świątynię wybudowano w stylu baroku klasycyzującego. Został ufundowany przez Jan Walewskiego, chorążego sieradzkiego, oraz jego żonę Teresę.
Z Charłupią Wielką związany był też....
 
 
 
 
 
 
^^^ po więcej zdjęć kliknij w powyższe zdjęcie
*** aby przejść do dalszej treści  relacji naciśnij poniżej przycisk "Czytaj dalej" lub tytuł posta
 
 
....Władysław Reymont. Przebywał tu wraz z żoną Aurelią Szabłowską od wiosny 1912 do połowy 1913 roku. Podczas pobytu w Charłupi Wielkiej powstała powieść Rok 1794.
   Z Charłupii pojechaliśmy do wioski o pięknej nazwie Orzeł Biały. Stąd prowadzi szlak powstańczych pomników. Malowniczą drogą przez las dotarliśmy do pomnika bohaterów Powstania Styczniowego z 1863 roku.
Dalej naszym celem był Kliczków Mały. Niestety malownicza droga przez las przemieniła się w uciążliwą drogę przez piachy. Trochę wymęczeni dotarliśmy do Kliczkowa. 
Kliczków Mały pojawia się w źródłach pisanych już w 1392 r. Znajduje się tutaj drewniany kościół z 1764 r. pw. św. Jana Nepomucena. Wystrój wnętrza jest barokowy. Z wyposażenia na uwagę zasługuje obraz Chrystusa Ukrzyżowanego z klęczącą Marią Magdaleną z początku XVII w., na belce tęczowej późnogotycki krucyfiks z początku XVI w. Niestety kościoła nie można zwiedzać, ponieważ obecnie jest remontowany. Z kościołem w tle zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie z miejscowym proboszczem.
   W Kliczkowie Małym znajduję się też inne zabytki zasługujące na uwagę; do niektórych z nich pojechaliśmy. Pierwszy to uroczy, modrzewiowy dworek z początku XIX wieku, gruntownie odnowiony przez prywatnego nabywcę. Wokół dworu została zachowana dawna fosa. W parku przy dworku zrobiliśmy przerwę na posiłek. Tu czekała nas smaczna niespodzianka w postaci ciasta upieczonego przez naszą koleżankę Mirkę.
   W parku obok dworu rośnie imponująca lipa szerokolistna o obwodzie 762 cm. – pomnik przyrody (kolejny zabytek). Rosną tu jeszcze inne pomnikowe drzewa – dwa jawory, z których większy ma obwód 405 cm. oraz topola czarna o obwodzie ponad około 370 cm. Warto dodać, że wieś jest jednym z największych w środkowej Polsce skupiskiem pomnikowych drzew.
   Wypoczęci i zrelaksowani ruszyliśmy już tylko na Koniec Świata. Nie było to takie trudne, ponieważ skierował nas tam drogowskaz. Na miejscu znajdowała się Chata na Końcu Świata. Tu, my i nasze rowery, schroniliśmy się przed słońcem i odpoczęliśmy.
Osiągnąwszy główny cel naszej wyprawy wyruszyliśmy w drogę powrotną. Pojechaliśmy na stację kolejową do Błaszek, skąd pociągiem dotarliśmy do Łodzi."
Relacja Ewa B.
Foto :Ewa B. , Jacek S.
 

www.lktk.pl