RELACJA - Edukacyjny zimowy spacer po Lesie Łagiewnickim : Ptaki zimujące w Polsce - 10.luty 2024
Tak się obawialiśmy sprawdzając prognozy, ale okazało się, że pogodę mieliśmy
piękną na organizowany przez ŁKTK wspólnie z PKWŁ spacer ornitologiczny po Lesie Łagiewnickim, którego celem było przybliżenie wiadomości na temat ptaków zimujących w Polsce.
Dość duża grupa, bo licząca 38 osób zebrała się przy ul. Wycieczkowej 86, gdzie
mieści się siedziba Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich.
Po podpisach na liście obecności, oficjalnym powitaniu i przedstawieniu programu imprezy przez autora pomysłu, kol. Włodzimierza Jacka Siecha, ster imprezy przejęła p. Jolanta Kacprzyk, pracownik PKWŁ. Zaczęła od informacji.....
^^^ po więcej zdjęć kliknij w powyższe zdjęcie
*** aby przejść do dalszej treści relacji naciśnij poniżej przycisk "Czytaj dalej" lub tytuł posta na górnej belce
.....nt. budowy karmników i dokarmiania ptaków zimą. Dowiedzieliśmy się, czym należy uszczęśliwiać naszych śpiewaków a co im szkodzi.
Obserwowaliśmy i uczestniczyliśmy w czyszczeniu karmnika i napełnianiu go przeróżnymi ptasimi smakołykami. Pani Jola podkreśliła, że najważniejsza jest czystość i systematyczność dokarmiania. Następnie wyruszyliśmy w las słuchając opowieści o poszczególnych gatunkach, zatrzymując się często, nasłuchując odgłosów ptasich języków i obserwując skrzydlatych braci przez lornetki. Z ciekawością słuchaliśmy o tym, że każdy gatunek ma swój język, na pewnych obszarach ptaki porozumiewają się dialektami, o małych doskonałych ptasich móżdżkach, o tym, że dzięcioł ma język siedem razy dłuższy od swojego dzioba i czemu on służy oraz w jaki sposób mieści się w głowie tego ptaka. Skąd wzięła się nazwa mysikrólika i o wielu, wielu innych ciekawostkach i cechach ptaków. Nasza Przewodniczka miała przygotowane ptasie wizerunki – szablony wykonane w naturalnej ich wielkości i w naturalnych kolorach. W ten posób mieliśmy wrażenie, że widzimy je żywe. Po powrocie każdy z przyjemnością uraczył się herbatą lub kawą i skosztował smaczną drożdżóweczkę. Z zaspokojonymi apetytami wszyscy z przyjemnością wysłuchali prelekcji połączonej z pokazem multimedialnym, po której był konkurs ze zdobytej na spacerze wiedzy. Odpowiedzi świadczyły o przyswojeniu wiadomości przekazanych w sposób jasny, zrozumiały, pięknym językiem.
Trzeba stwierdzić, że współpraca Łódzkiego Klubu Turystów Kolarzy z Parkiem Krajobrazowym Wzniesień Łódzkich to „strzał w dziesiątkę”, bo kto by nam tak pięknie,
interesująco i profesjonalnie przybliżył wiadomości dotyczące ptaków pozostających na zimę w Polsce jak nie pani Jola K. z PKWŁ posiadająca wspaniały dar przekazywania.
Tekst: Mirosława Ch.
Fot.: Mirosława Ch. i Włodzimierz Jacek S.
- Blog
- 1155 odsłon
www.lktk.pl