Wycieczki rowerowe dla Wszystkich

Bezpłatne, dla wszystkich chętnych niedzielne wycieczki rowerowe ruszają w Łodzi z ul. Nowomiejskiej spod Zegara Słonecznego w Parku Staromiejskim (tzw. Park Śledzia)  Zbiórka uczestników o godzinie 9.00

KALENDARZ WYCIECZEK zobacz >> ]

Spotkania klubowe

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych działalnością ŁKTK oraz planujących wstąpić do Klubu na nasze spotkania . Spotkania klubowe odbywają się w każdy nieświąteczny czwartek miesiąca w siedzibie PTTK Łódź ul. Wigury 12A o godz. 17.00  [ zobacz >> ]

Relacje z imprez

Zapraszamy na relacje z imprez turystycznych: wycieczki rowerowe po Łodzi i łódzkim regionie, wycieczki rowerowe po Polsce, Europie i świecie, zloty i rajdy rowerowe ogólnopolskie i europejskie, itp. ...

[ zobacz >> ]

 

Wycieczka do Sieradza 22.02.2015r. - relacja

 Dwudziestu trzech uczestników wyruszyło busem z Rynku Starego Miasta w kierunku Sieradza. W Sieradzu wzięliśmy na „pokład” panią przewodnik i udaliśmy sie do Sanktuarium Matki Bożej Księżnej Sieradzkiej w Charłupi Małej. W historię kościoła i cudownego obrazu wprowadził nas proboszcz parafii. W części centralnej ołtarza projektu Wiktora Zina, który nawiązuje swoją konstrukcją do gotyckich tryptyków, znajduje się obraz Matki Boskiej z Dzieciątkim w typie MB Śnieżnej. Jest to najwcześniej koronowany obraz Matki Bożej w Diecezji Włocławskiej. [ dalej >>]

Koronacji dokonał 8 września 1937 roku biskup włocławski Karol Radoński. Cudowny obraz jest namalowany na grubym płótnie naciągniętym na trzy złączone deski topolowe.

Następnym obiektem było Muzeum Walewskich w Tubądzinie, które mieści się we dworze zbudowanym w 2 poł. XVIII w. przez Macieja Zbijewskiego h. Rola, kasztelana konarskiego sieradzkiego. Od 1891 r., dwór przeszedł na własność Kazimierza Stanisława Walewskiego h. Kolumna, potomka rodu, który swymi korzeniami sięga XIV w. Kazimierz S. Walewski, historyk – amator, genealog i heraldyk, admirator nie tylko przeszłości swojego rodu, ale także historii Ziemi Sieradzkiej, zgromadził w swym dworze niezwykle cenne zbiory, od paleontologicznych poprzez archiwalia, na zbiorach sztuki kończąc. Ozdobę kolekcji stanowiły portrety Walewskich z XVII-XX w.

O muzeum i jego zbiorach bardzo zajmująco opowiadała pani kustosz. Dwór otoczony jest zabytkowym parkiem w którym zachowały się drzewa pomniki przyrody, odrestaurowanym w latach 1986 – 1988, a nagrodzonym w 1995 r. Złotym Medalem Ministra Kultury i Sztuki. Po krótkim spacerze po uśpionym parku przydworskim pojechaliśmy do Sieradza.

Po informacjach ogólnych o mieście udaliśmy się do byłego Klasztoru Dominikanek obecnie Sióstr Urszulanek Najstarsze skrzydła zachodnie i północne w zniesiono w XIII i XV wieku, skrzydło wschodnie w XVI wieku, a skrzydło południowe w 1651 roku. Wejście na krużganki prowadzi przez furtę klasztorną, znajdującą się w zachodnim skrzydle od strony ulicy Dominikańskiej. Maja one sklepienie kolebkowe z lunetami, właściwe dobie renesansu i baroku. Znajduję się tam Madonna gotycka - pełna niezwykłego uroku w postawie i ekspresji. Rzeźba w lipowym drzewie z lat 1420 – 1430. Do klasztoru przylega Kościół wzniesiony został w stylu gotyckim. To w nim roku 1383 - w lutym i w marcu odbyły się dwa zjazdy w związku z wyniesieniem Jadwigi na tron polski.

Następne blisko 3 godziny spędziliśmy w Muzeum Okręgowym zobaczyliśmy wystawy stałe obrazujące dzieje Sieradzkiego z zakresu archeologii, historii, historii sztuki i etnografii. Oraz zabytkowe wyposażenie apteki i dział poświęcony urodzonemu w Sieradzu „ojcu” kosmonautyki Ary Sternfeldowi.

Krótki odpoczynek na kawie i herbacie ciastkach i lodach spędziliśmy w kawiarence na Rynku. Pokrzepieni zwiedziliśmy Kościól farny i przyległe doniego miejsca pamięci narodowej.

A potem w drogę powrotną i około godziny 17-tej byliśmy w Łodzi. Składamy serdeczne podziękowanie kol Wiesławie Sujeckiej (prezesowi oddziału PTTK w Sieradzu i przewodnikowi) z opiekę podczas wycieczki.

Opisał organizator wycieczki - Sławek Zagórowicz

Foto - Rafał Grabarczyk

www.lktk.pl